Umowa o pracę z komplementariuszem
Zatrudnienie Brak jest przeciwwskazań do tego, aby wspólnik spółki osobowej zawarł ze spółką umowę o pracę i pobierał z tego tytułu wynagrodzenie, pod warunkiem, że zakres czynności objęty taką umową nie będzie pozostawał w zakresie działalności spółki.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 28 stycznia 2016 r., III AUa 1422/15.
D.S. oraz Z.D. założyli spółkę komandytową, której przedmiotem działalności była, m.in. sprzedaż, kupno nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. D.S. została komplementariuszem spółki, a Z.D – komandytariuszem. W umowie spółki zapisano, iż prawo do reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw przysługuje komplementariuszowi, natomiast komandytariusz może reprezentować spółkę jako pełnomocnik.
D.S. zawarła ze spółką komandytową umowę o pracę na czas nieokreślony. Została zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku dyrektora ds. finansowych. Zakres jej obowiązków ujęto bardzo szeroko i obejmował, m.in.: kształtowanie i realizację strategii finansowej spółki, nadzór na przygotowaniem sprawozdań i raportów finansowych, nadzór nad przygotowaniem i kontrolę realizacji rocznego budżetu, planów wieloletnich, optymalizację polityki podatkowej, optymalizację struktury kosztów, ocenę projektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta